      • Burndy YHSA14K38
    Mega Depot
    info@MegaDepot.com
    +1 (332) 900-3727 (Intl.)
    Burndy YHSA14K38 10094990 Ring Tongue Terminal
    • Brand ["extech","flir"] Burndy
    • Part # YHSA14K38
    • Model # 10094990
    Identifiers
    • Condition
      Brand New
    • Factory warranty
    Burndy
    Burndy YHSA14K38
    • List Price
      • Sale Price
    • Free Shipping
      This item qualifies for Free Ground...
    Availability
    Typically In Stock
    Check Availability
    Quantity
    Sum.
    Share:
    • Send to Email
    • Print
    • List Price
      • Sale Price
        2%
        Package Quantity Pack of 100 pcs
    • Free Shipping
    Running Special Offers
    Burndy Specials!
    Get a 10% discount on your purchase of selected products, use the BUR10 coupon code!
    Notifications
    Notifications Item is non-returnable unless defective.
    Please review our Return Policy.
    Notifications
    All sales are final
    All sales are final
    • These are made-to-order items.
    • This product is not eligible for return or exchange unless defective.
    • The average lead-time is 1 or 2 weeks.
    Package Quantity
    Pack of 100 pcs
    Cu Heat Shrink Terminal, Ring Tongue, 14-16 AWG, 3/8" Stud, 1.45" L, 0.56" W, Serrated bbl, Tin plated, For Use On Cu Cond.
    image71
    See more product information See less
    Return and Warranty
    Return and Warranty
    Item is non-returnable unless defective
    Authorized Distributor
    Technical Details
    Reviews
    ApplicationFor Use On Copper Conductor
    Connector TypeTerminal
    EU RoHS IndicatorYes
    InsulationY
    Insulation TypeHeat Shrink
    MaterialCopper
    Physical Attribute - Number of Holes1
    Physical Attribute - Tongue TypeRing
    PlatedY
    Plating TypeTin
    TypeYHS, Heat Shrink
    Dimension - B Length fraction2/9 in
    Dimension - B Length inch0.22 in
    Dimension - Hole Size fraction2/5
    Dimension - Hole Size inch0.40 in
    Dimension - Hole Size mm10 mm
    Dimension - L Length Overall mm37 mm
    Dimension - Length Overall inch1.45 in
    Dimension - N inch0.28 in
    Dimension - Pad Width inch0.56 in
    Dimension - Strip Length inch5/16
    Dimension - Stud Size inch3/8
    Conductor - Copper Solid Size16 AWG; 15 AWG; 14 AWG
    Conductor - Copper Solid Size Range16 AWG-14 AWG
    Conductor - Copper Str Size16 AWG; 14 AWG
    Conductor - Copper Str Size Range16 AWG-14 AWG
    Conductor TypeCU C Solid-SizeCU C Str-Size
    Notes
    Product Details
    Connector TypeTerminal
    EU RoHS IndicatorYes
    InsulationY
    Insulation TypeHeat Shrink
    MaterialCopper
    PlatedY
    Plating TypeTin
    TypeYHS, Heat Shrink
    Dimension - Hole Size mm10 mm
    Dimension - N inch0.28 in
    Dimension - Stud Size inch3/8